Reklama

PDFDrukujEmail

Sezon motocyklowy można uznać za rozpoczęty. Po długiej zimowej przerwie możemy wyciągnąć motocykle z garażu i zabrać się za ich generalny przegląd. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

To, w jakim stanie będzie znajdował się nasz motor po zimie zależy przede wszystkim od tego, czy opiekowaliśmy się nim w trakcie przerwy zimowej. Co prawda wielu motocyklistów nawet zimą zaglądają do swojego motocyklu, który znajduje się w garażu i odpalają go, aby przepalić silnik lub też uzupełnić ciśnienie w oponach. Mimo to stanowią oni mniejszość, a w większości przypadków scenariusz powiązany z wyciągnięciem motocyklu po niemal półrocznej przerwie jest bardzo podobny – jest on zakurzony, a z jego opon dawno zdążyło ujść powietrze. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na opony – napompujmy je i sprawdźmy ciśnienie. Jest to dobra okazja także do tego, aby sprawdzić stan bieżnika. Jeżeli jest on zbyt płytki, czyli jego głębokość nie przekracza 2 mm to wówczas powinniśmy rozważyć wymianę opon na nowe. Gdy już będziemy przy kołach to zwróćmy uwagę na łańcuch, który po tak długiej przerwie z pewnością trzeba będzie naciągnąć i nasmarować.

Po tak długiej przerwie należy również dokładnie sprawdzić instalację elektryczną naszego motocykla. Zajmijmy się akumulatorem, w którym warto uzupełnić poziom elektrolitu dolewając wody destylowanej. Jak już uzupełnimy poziom to możemy zająć się doładowaniem akumulatora. Gdy bateria w naszym motocyklu zostanie naładowana to sprawdźmy dokładnie oświetlenie naszego motocykla – gdy zauważymy jakieś nieprawidłowości to wówczas zatroszczmy się o wymianę żarówek w światłach.

W przypadku, gdy jesteśmy w posiadaniu motocykla gaźnikowego to musimy nastawić się na to, że jego odpalenie po tak długiej przerwie może nam trochę zająć. W skrajnych przypadkach może nawet nie pomóc długotrwałe używanie rozrusznika lub też metoda na pych. Jedną z kilku potencjalnych przyczyn takiej sytuacji może być zwietrzała benzyna w zbiorniku paliwa. Wówczas będziemy musieli rozebrać i dokładnie sprawdzić gaźnik. O wiele lepiej i łatwiej jest w przypadku motocykli, które posiadają układ wtryskowy. Wtedy już pierwsze uruchomienie naszego dwusuwu nie powinno sprawiać problemu, jednak nie zapominajmy o tym, że pierwsza jazda powinna być ostrożna, gdyż nie warto od razu szaleć. Podczas przejażdżki próbnej sprawdźmy dokładnie stan układu hamulcowego naszego motocykla. Niekiedy po przerwie zimowej mogą wystąpić problemy z działaniem sprzęgła. Ponadto warto sprawdzić czy linki w naszym motocyklu pracują odpowiednio lekko.

Gdy upewnimy się, że z naszym motocyklem jest wszystko w porządku i jest on odpowiednio przygotowany do sezonu to wówczas powinniśmy się zatroszczyć o siebie. Skórzany kombinezon powinien być odpowiednio wypastowany i wypolerowany. Oprócz tego sprawdźmy dokładnie czy kurtka, czy też spodnie nie posiadają pęknięć oraz przetarć. Warto zwrócić uwagę na wizjer kasku – jeżeli jest on porysowany to warto zastanowić się nad jego wymianą na nowy, gdyż rysy na jego powierzchni mogą w dużym stopniu utrudniać nam płynną jazdę. Upewnijmy się czy wszystkie części naszej garderoby motocyklowej nadają się do dalszego użytkowania – jeśli tak to możemy ruszać w trasę!


Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.iparts.pl/warsztaty/