Reklama

PDFDrukujEmail

Zakup używanej chłodnicy samochodowej wiąże się ze sporym ryzykiem. Zdecydowana większość mechaników odradza zakupu używanej chłodnicy ze względu na brak informacji o jej historii. Czy naprawdę nie warto kupować używanych chłodnic?

 

 

Czym kierujemy się podczas zakupu używanej chłodnicy? Głównie ceną. Ceny używanych chłodnic są wyraźnie niższe od nowych, oryginalnych części oraz części zamiennych. Dopiero w drugiej kolejności zwracamy uwagę na stan techniczny chłodnicy, który w wielu przypadkach jest nie wystarczający do kontynuowania eksploatacji. Nie zapominajmy również o ukrytych wadach, o które nie trudno w przypadku chłodnic – wszak nie mamy wglądu do jej wnętrza, a to właśnie często od środka chłodnice zaczynają być „zjadane” przez korozję.

Tak, jak wspominaliśmy – decydujący jest czynnik ekonomiczny. Kierowca w chwili zakupu używanej chłodnicy nie myśli o tym, że za używaną część będzie musiał zapłacić 100 pln, a za sprawdzony zamiennik od renomowanego producenta zaledwie dwa razy tyle. Niewiele osób bierze pod uwagę fakt, że taka używana chłodnica może nam posłużyć przez zaledwie kilkaset, czy kilkanaście tysięcy kilometrów, a części zamienne w większości przypadków objęte są gwarancją, która wynosi rok lub też dwa lata. Zatem sam fakt, że chłodnica jest fabrycznie nowa powinien nam dawać do myślenia, że wytrzyma dłuższy okres eksploatacyjny niż jest to w przypadku części używanych.

Co ponadto przemawia za zakupem nowych chłodnic? Otóż używane chłodnice samochodowe często narażone są na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Leżą na tzw. „szrotach” pod gołym niebem przez co bezpośrednio na nie działa wiatr, woda oraz piasek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że chłodnice, które można nabyć na szrotach pozbawione są czynnika chłodzącego. Oznacza to, że dość szybko mogą być podatne na działanie korozji. Jak już wspominaliśmy, w wielu chłodnicach ogniska rdzy zaczynają pojawiać się w ich wnętrzu, co nie będzie widoczne na pierwszy rzut oka. Także gumowe uszczelki, które możemy znaleźć na połączeniu zbiorników zaczynają pękać oraz stopniowo wytracać swoje pierwotne właściwości. Niekiedy już przy pierwszych testach na szczelność chłodnicy okazuje się, że jest ona pełna mikroskopijnych pęknięć – niby niewiele, ale jednak wyklucza ją to z dalszej eksploatacji.

Zwróćmy uwagę na fakt, że ceny nowych chłodnic nie są już tak wysokie jak jeszcze kilka lat temu. Chłodnice samochodowe dostępne na rynku części zamiennych można zakupić już od około 200 zł. Decydując się na zakup nowej chłodnicy warto korzystać z produktów pochodzących od cenionych dostawców – takie części znajdują się w ofercie sklepu motoryzacyjnego iParts.pl: http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/chlodnice-wody,100103.html

 

Auto komis oferuje używane samochody poznań. Zapraszamy