Reklama

PDFDrukujEmail

Amortyzatory samochodowe stanowią niezwykle ważne części zawieszenia pojazdu. Od ich stanu zależny jest komfort podróżowania pojazdem oraz bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. W jaki sposób rozpoznać pierwsze objawy zużycia amortyzatorów?

 


Zdecydowana większość amortyzatorów, które montowane są we współczesnych samochodach działa na zasadzie pompy hydraulicznej. Tłok amortyzatora łączy się z kadłubem auta, zaś powiązany z nim cylinder z osią koła. Ruch tłoka w cylindrze wypełnionym olejem powoduje jego przepływ przez zawory amortyzatora, co umożliwia redukcję drgań powstałą w wyniku nierówności pojawiających się na drogach.  W większości samochodów jeden amortyzator dedykowany jest dla jednego koła. Różnią się one pomiędzy sobą technologią wykonania oraz sztywnością – jedne są sztywne, inne miękkie, jednak producenci w oryginalnym wyposażeniu aut stosują amortyzatory pośrednie o charakterystyce mieszanej.

Należy pamiętać, że zużyte lub uszkodzone amortyzatory znacznie zwiększają ryzyko wypadku. Powód jest prosty – otóż wyeksploatowany amortyzator obniża przyczepność kół względem jezdni, co zwiększa m.in. szansę na wpadnięcie w poślizg. Zużyte amortyzatory samochodowe są też w stanie wydłużyć drogę hamowania nawet o 30%. Ponadto mają one negatywny wpływ na pozostałe części zawieszenia. Mogą doprowadzić do szybszego zużycia się końcówek drążków kierowniczych, wahaczy oraz łączników stabilizatora. Jak zatem skutecznie sprawdzić stan zużycia naszych amortyzatorów?

Kontrolę stanu amortyzatorów zaleca wykonywać się co 20-30 tys. km. Możemy to zrobić mniej samodzielnie (mniej profesjonalnie), bądź oddać auto do specjalistycznego serwisu. Sami jesteśmy w stanie jedynie stwierdzić, czy nie doszło do wycieku z amortyzatora oraz ocenić ich stan poprzez naciskanie maski lub okolic bagażnika samochodowego – gdy auto zakołysze się kilkukrotnie, wtedy amortyzatory najprawdopodobniej są uszkodzone. Zużyte amortyzatory należy jak najszybciej wymienić. W tym celu powinniśmy odwiedzić najbliższy sklep z amortyzatorami, rozglądnąć się po aukcjach internetowych lub, jeżeli nie zależy nam na oszczędnościach – wybrać się do ASO. W przypadku zakupu amortyzatorów na rynku części zamiennych należy wybierać usługi wyłącznie znanych i renomowanych producentów.