Reklama

PDFDrukujEmail

Papamobile Benedykta XVIDr Dieter Zetsche, prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz Cars, osobiście przekazał w Watykanie specjalną Klasę M w ręce papieża. Przywódca Kościoła katolickiego korzysta z papamobile Mercedes-Benz podczas licznych wystąpień publicznych - zarówno w Watykanie, jak i za granicą. Konstrukcja samochodu pozwala mu pozostawać w kontakcie z publicznością bez potrzeby rezygnacji z bezpieczeństwa i komfortu.

 

 

Papamobile otrzymał specjalnie zaprojektowane wnętrze. Znacznie poszerzona w porównaniu do poprzednika kopuła oferuje więcej przestrzeni i łatwiejszy dostęp. Większe panele szklane oraz podświetlana podsufitka zapewniają z kolei lepsze warunki obserwacyjne. Tron - centralny element kabiny - zdobi haftowany herb Ojca Świętego.

Nadwozie zmodyfikowanej Klasy M pokrywa lakier w kolorze diamentowej bieli. W celu ułatwienia transportu drogą lotniczą jej karoseria została obniżona względem poprzednika o kilka centymetrów. Jednocześnie zwiększono wysokość wnętrza.

Firma ze Stuttgartu dostarcza samochody dla papieży już od ponad 80 lat. Pierwszym z nich był Nürburg 460 Pullman Saloon z 1930 roku, zbudowany dla Piusa XI. W latach 60. Jan XXIII odebrał 300d Landaulet z automatyczną skrzynią biegów. Paweł VI jako pierwszy skorzystał z modelu 600 Pullman Landualet, zastąpionego później przez 300 SEL.

{gallery}papamobile{/gallery}

Od lat 80. papież Jan Paweł II używał podczas uroczystości na Placu Świętego Piotra pojazdu zaprojektowanego jako papamobile - zmodyfikowanej Klasy G. Od 2002 roku towarzyszył mu nowy papamobile, do teraz użytkowany przez Benedykta XVI.

Źródło: Daimler, informacja Mototarget.pl